Vurgu | Bütünlük | Farklılık | Denge ve Hiyerarşi | Alan | Karşıtlık | Oran | Ritim ve DevamlılıkGrafik tasarım işinin “güzelliği” yapılan işin maksada uygunluğu ile doğru orantılıdır. İşin doğru yapılması, istikrarlı ve dengeli hale getirilebilmesi, disiplinlerdeki gibi katı kurallara bağlıdır. Ayrıca başlangıç aşamasında belli olan somut ve net bir amacı, gözden kaçırılamayacak odak noktası bulunan grafik tasarımı kendi başına başlayıp biten bir iş olarak ele almamak gerekiyor: Tasarım, uygulama alanından, uygulama tekniklerinden bağımsız ele alınamaz, sonuçlandırılamaz.

Tasarımın başarısının ilk ölçütü, o tasarımı kullanacak olanın beklentilerini karşılama düzeyidir; amaca uygunluğudur. Uygulama sürecinde malzemelere, üretim tekniklerine, görücüye çıkacağı mecraya uygun tasarlanıp tasarlanmadığı da başarı ölçütleri arasındadır.

Başarılı tasarımlar hayatımızı kolaylaştırırken, başarısız tasarımlar kaybettirdiği zamanla, sebep olduğu yanlış seçimlerle, yarattığı sorunlarla hayatımızı zorlaştırmaya devam eder.

Başarılı tasarımın, farklı uygulama alanı, üretim tekniği, kullanım alanındaki renk, doku, büyüklük özelikleri karşısında vurgusunu zayıflatmadan, işlevini yitirmeden ve odağı kaybetmeden esneklik içinde uyarlanabilmesi gerekir.

Uyarlamadaki ufak değişiklikler büyük kayıplara sebep oluyorsa ya elinizde başarısız bir tasarım vardır ya da başlıbaşına bir tasarım faaliyeti olan uyarlama başarısızdır.

Başarıyı ölçmenin ilk ölçütü, o tasarımı kullanacak olanın beklentilerini karşılama düzeyidir; amaca uygunluğudur. Uygulama sürecinde malzemelere, üretim tekniklerine, görücüye çıkacağı mecraya uygun tasarlanıp tasarlanmadığı da başarı ölçütleri arasındadır.

Başarılı tasarımlar hayatımızı kolaylaştırırken, başarısız tasarımlar kaybettirdiği zamanla, sebep olduğu yanlış seçimlerle, yarattığı sorunlarla hayatımızı zorlaştırmaya devam eder.

Ekranlar ve dijital platformlar, tasarım ürünlerinin render, optimizasyon gibi aşamalarda doğru çalışıldığında hedeflendiği şekilde uygulanıp teşhir şansı buldukları gerçeklikler. Bir tasarımı ekranlardan gerçek dünyaya taşımaya çalıştığınızda ise malzemelerin, ışık ve pigment farklılığının, üretim tekniklerinin ve araçlarının şekillendirdiği yeni bir zemin ve ihtiyaçlarla karşılaşıyoruz.

Sonucun beyaz kağıt üzerinde nasıl görüneceğinin yanında farklı ürünlerde, farklı uygulama teknikleri ile nasıl olacağını düşünerek başlamak gerekiyor tasarıma.

Kartvizit veya antetli kağıda, zarfa, kuşe kağıttan kataloglara, kahverengi oluklu mukavvaya, şeffaf zemin veya etiketlere, PP kumaşa, cama, deriye, ağaca, metale baskı veya kazıma teknikleri ile uygulanabilecek bir logonun tüm bu alanlarda aynı şekilde görünmesi mümkün olmasa da aynı etkiyi yaratacak şekilde tasarlanıp uygulanması gerekir.

Bu durum televizyon veya internetteki hareketli grafikler için de geçerli. Kimi zaman kağıda basılmış bir reklamın hareketli grafiklerle ekranlara taşınması veya tersinden bir videonun hareketsiz grafiklerle baskıya uyarlanması gerekebilir.

Çeşitli boylardaki ekranlar; farklı ebat ve dokulardaki kağıtlardan üretilmiş sayfalar, kapaklar; farklı malzemelerden yapılmış ürün ambalajları ve etiketleri; kapalı veya açık alan panoları; kapı levhalarından dev totemlere uzanan çeşitlilikte ve farklı malzemelerden imal edilen tabelalar; giysilerden kaleme, bardağa uzanan çeşitlilikteki ürünler ve bunlara eklenebilecek pek çok şey tasarlanmış görsellerin sergilendiği yerlerdir.

Dolayısıyla tasarım malzemenin, uygulama tekniklerinin, alan ve mesafe gerçeğinin hesaba katılmasıyla doğru şekilde yapılabilir.

Bir tasarım programında, kurallara uyduğunuz taktirde farklı uygulama alanları ve teknikleri, farklı malzeme ve ebatlar için çok çeşitli tasarımlar yapabilirsiniz. Fakat mesela tasarlanmış bir grafiğin baskısı söz konusu olduğunda, baskı makineleri tasarım programlarına göre çok daha kısıtlayıcıdır.

Bir makineyle her tip yüzeye, malzemeye, dilediğiniz ebatta baskı yapamazsınız; ekranda gördüğünüz her rengi veya her detayı aktaramazsınız; ekranda simüle ettiğiniz gravür, gofre gibi etkileri renk baskısı yaptığınız makinede sağlayamayabilirsiniz veya kimi durumlarda baskının yaratacağı kabarma ve yükselmelerden kurtulamazsınız; istediğiniz malzeme ve baskı tekniğine istediğiniz adette baskı yapamayabilirsiniz… Aslında her tercih aynı zamanda kabullenme ile gelen vazgeçişlerdir uygulama alanında.

Tasarımlarınızın değer kaybetmeden uygulanabilmesi için öncelikle üretimin gereklerine göre uyarlanması ve doğru malzemelerle, makinalarla, üretim teknikleri ile işleme alınması gerekir. Uyarlama alanındaki ihtiyacınız, size istediğiniz sonucu verebilecek makina parkuruna ve uygulama deneyimine sahip bir çözüm ortağıdır.